
Tvrtke investiraju pravo bogatstvo u stvaranje i održavanje svojih brandova. Većina tog budžeta je potrošena bez jasnih ciljeva ili prethodno utvrđenih alata za ocjenjivanje učinka. 4-D Branding nudi jasan analitički koncept i metodu mjerenja učinka vašeg branda; model je poduprijet mnogim primjerima iz poslovnog svijeta.
4-D Branding, djelo švedskog autora i stratega branda, Thomasa Gada, predstavlja najznačajniji do sada objavljeni naslov na području problematike razumijevanja, stvaranja i upravljanja brandom. Većina knjiga koje razlažu problematiku brandinga uglavnom počivaju na retrospektivnom prikazu uspjeha etabliranih brandova i idealiziranim vizijama njihove pozicije na tržištu, no ni jedna od njih ne nudi praktična uputstva i odgovore na najznačajnije pitanje:
Kako stvoriti, razvijati i na tržištu održati snažan brand?
Thomas vam omogućuje pristup revolucionarnom 4-dimenzionalnom modelu prijeko potrebnom da biste mogli razumijeti brandove snage i slabosti. Model se može koristiti da bi se stvorio novi brand ili analizirale strateške opcije za već postojeće brandove. Model omogućuje tvrtkama da stvore svoj vlastiti jedinstveni "brand kod" ili "mindspace", jedinstveni korporativni DNA koji može unaprijediti svaki aspekt vašeg poslovanja - od inovacije produkta do zapošljavanja pravog kadra.
4-D model sačinjavaju: funkcionalna dimenzija koja opisuje jedinstvene osobine vašeg proizvoda ili usluge; socijalna dimenzija koja govori o iskustvu korisnika vaše usluge ili proizvoda, kao što je Starbucks učinio kada je predstavio europsku kulturu kave u SAD; mentalna dimenzija koja je ključna za stjecanje individualnog iskustva kroz brand, kao što je Nike učinio sa sloganom "Just do it", gradeći sustav vrijednosti u glavama vaših korisnika; te duhovna dimenzija koja je usko povezana za korisnikovim sustavom vjerovanja kao što je Anita Roddick učinila sa svojim Body Shopom.
Iako je primarna ciljna skupina ove knjige vezana uz marketing menadžere ili brand menadžere u tvrtkama te ostale profesionalce, ona će i mnogim drugima biti poželjno štivo u promišljanju tržišnih kretanja. Prema riječima autora, ulazimo u novo transparentno tržište, otvorenije nego ikada do sada. Tu otvorenost dodatno je i dramatično pospješio Internet. Transparentnost današnjeg tržišta seže do točke u kojoj je proizvodnja posve transparentna pa kupci imaju posvemašnji uvid u izradu proizvoda kojeg će sutra kupiti. Dapače, sudjeluju u njegovoj kreaciji.
U tom novom transparentnom društvu tvrtke su posve ogoljene, one nemaju tajni. One danas opstaju ili propadaju na osnovi sposobnosti da stvore vrijednost.Izgraditi senzitivne brandove s jakim, uvjerljivim i trajnim vrijednostima nije lako. Za svaki uspješan branding postoji mnogo neuspješnih. Odnosi se ne grade brzo i jednostavno. Ne možete ih odglumiti. Vrijednosti ne mogu biti brzo zaboravljene kada postanu nepraktične ili komercijalno neisplative. Moraju imati značenje i trajnost; inače su bezvrijedne.
Izvor: www.differo.hr