Inovacije, digitalna transformacija i automatizacija procesa u fokusu domaćih poduzetnika

Hrvatski poduzetnici pokazuju snažno usmjerenje prema inovacijama, digitalnoj transformaciji i automatizaciji procesa te zapošljavanju kvalificiranih radnika, unatoč geopolitičkim izazovima, inflacijskom pritisku i rastućim operativnim troškovima. Rezultati su to najnovijeg izdanja EY Poduzetničkog barometra koje je konzultantsko-revizorska tvrtka EY provela među hrvatskim poduzetnicima u sklopu istraživanja na razini regije Srednje, istočne i jugoistočne Europe te središnje Azije (CESA).

Istraživanje je provedeno s ciljem boljeg razumijevanja kako poduzetnici razmišljaju o budućnosti svojih tvrtki, osobito u kontekstu aktualnih gospodarskih izazova i neizvjesnosti. U fokusu su bile teme poput inovacija, ulaganja u tehnologiju, zapošljavanja i planiranja nasljeđivanja, kako bi se dobio uvid u prioritete i strategije koje poduzetnici primjenjuju za dugoročni rast i otpornost.

Iako kroz naš program EY Poduzetnik godine aktivno razgovaramo s poduzetnicima i upoznati smo s izazovima s kojima se svakodnevno suočavaju, zanimljivo je kroz ovakvo istraživanje dobiti sveobuhvatnu sliku poduzetničkog okruženja u Hrvatskoj. Usred geopolitičkih izazova, inflacije, rasta troškova i ostalih izazova, poduzetnici ipak pronalaze načine kako, ne samo opstati, već i ostati konkurentni. Za to je svakako ključno praćenje trendova, inoviranje, investiranje u tehnologiju i digitalizaciju, kako pokazuju i rezultati našeg istraživanja“, komentirao je Berislav Horvat, Country Managing Partner u EY-u Hrvatska.

Dodaje kako je posebno ohrabrujuće vidjeti da poduzetnici ne odustaju od svojih ambicija: „Upravo u trenucima nesigurnosti, najotporniji lideri pokazuju spremnost na prilagodbu i strateško promišljanje. Ovakvi rezultati ukazuju na to da hrvatski poduzetnici razmišljaju dugoročno i da su spremni ulagati u održivi rast.“

Rezultati barometra pokazuju kako su hrvatski poduzetnici sve više fokusirani na inovacije, pri čemu ih je 55% usmjereno na razvoj novih proizvoda, a 59% na inovacije procesa. Kada je u pitanju umjetna inteligencija, EY Poduzetnički barometar otkriva kako 73% hrvatskih poduzetnika sve više koristi umjetnu inteligenciju u nekoj mjeri u poslovanju, čime Hrvatska prednjači u odnosu na prosjek CESA regije (61%). S druge strane, domaći poduzetnici i dalje su oprezni s ulaganjima u umjetnu inteligenciju, s 41% tvrtki bez ikakvih ulaganja u AI u posljednje tri godine.

 

A graph with colorful bars

AI-generated content may be incorrect.

Kada govorimo o izazovima s kojima se poduzetnici suočavaju, čak 78% njih ističe kako teško pronalazi zaposlenike s relevantnim iskustvom, u odnosu na 53% u CESA regiji, što ukazuje na nužnost jačanja suradnje s obrazovnim institucijama i ulaganja u razvoj talenata. Goruće je i pitanje troškova rada - čak 96% ispitanika očekuje negativan utjecaj rasta troškova rada na financijsku sigurnost, slično kao u CESA regiji (85%). Očekivano, 80% domaćih poduzetnika izražava zabrinutost zbog trenutnih geopolitičkih nestabilnosti, no većina poduzetnika ističe kako je uspjela stabilizirati svoje opskrbne lance i 57% njih ne očekuje negativne utjecaje na tom planu.

 

Zanimljivo je kako samo 4% ispitanika planira prodaju tvrtke u sljedećih dvanaest mjeseci, što upućuje na to da su hrvatski vlasnici i dalje izrazito vezani za svoje tvrtke i orijentirani na dugoročnu izgradnju vrijednosti. 

Većina hrvatskih poduzetnika trenutno ne razmatra prodaju svojih tvrtki i visokih 47% preferira ostaviti tvrtku u obiteljskom vlasništvu. To nam pokazuje da su domaći poduzetnici skloni očuvanju obiteljske baštine, što je, vjerujem, dio našeg mentaliteta i kulture“, ističe Horvat.

Rezultati ukazuju kako su u Hrvatskoj poduzetnici i dalje skloniji zapošljavati za stalno nego angažirati povremene radnike ili freelancere. Tako 69% domaćih poduzetnika planira u sljedećih godinu dana zaposliti više stalnih radnika, dok to u CESA regiji planira u prosjeku njih 48%. S druge strane, stalno zaposlenje osigurava i stabilniju strukturu tvrtke i poslovanja, pa u Hrvatskoj tek 2% poduzetnika planira smanjivati broj zaposlenika.

 

Unatoč izazovima koje donose inflacija, rast troškova i nedostatak kvalificirane radne snage, hrvatski poduzetnici uspješno odgovaraju na te izazove. Fokus na inovacije, digitalizaciju i ulaganja u ljudski kapital, uz sve veću primjenu umjetne inteligencije, potvrđuje njihovu spremnost da iskoriste prilike i fokus na održivi rast u godinama koje dolaze.

(ps/sm)