
Zakon o obveznim odnosima (ZOO iz '05.) donesen je u ožujku 2005., a stupa na snagu 1. siječnja 2006.g. (osim odredbi u području kamata koje se primjenjuju od 01.01.2008.).
ZOO iz '05. ne predstavlja osobito obuhvatnu izmjenu ZOO iz '78. odnosno '91., ali donosi dosta novih i značajnih instituta. Njime se već poznate kategorije, osim toga, na više mjesta reguliraju na drugi način.
Uvođenjem novih kategorija i pojmova hrvatski zakonodavac reagira na poticaje koji su dolazili iz domaće i strane prakse i znanosti.
Te su novine, odnosno izmjene, izraz mnogih najsuvremenijih trendova u obveznom pravu: elektronički potpis, izmjena ugovora zbog promijenjenih okolnosti, pravo osobnosti kao konstitutivni element neimovinske štete, naknada neimovinske štete zbog povrede ugovora, približavanje načelu neformalnosti kod ugovora o osiguranju, nova regulacija ugovora o organiziranju putovanja, bitno detaljizirana odgovornost proizvođača, darovanje koje se po prvi put regulira pozitivnim pravom RH, ugovori o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju koji su iz nasljednoga "prebačeni" u obvezno pravo, itd.
Uz nove, odnosno dodatne regulirane institute i pojmove, ZOO iz '05., s druge strane, ostavlja neke ranije poznate i važne kategorije. To se odnosi, primjerice, na pojam causa-e (osnove ugovora), što otvara probleme kojih ovoga časa možda nismo ni svjesni.
Komentar ZOO-a iz '05. koji pripremamo, prvenstveno ima za cilj prikazati nove institute u Zakonu.
Uz komentar bit će prikazana sudska praksa i literatura koje uvijek upotpunjuju i čine sastavni dio sveukupnog pravnog sustava. U prikazanoj sudskoj praksi posebno će se naglasak staviti na praksu koju treba napustiti kao nadiđenu i zastarjelu, te onu koju valja preporučiti kao modernu i avangardnu.
ZOO iz '05. je dostatno "europeiziran" zakon. Hrvatsko otvaranje Europi i Svijetu pronašlo je svoj izraz u mnogim novim rješenjima Zakona. Neka stara rješenja trebat će tumačiti tako da udovoljavaju europskim tendencijama u privatnom pravu.
Ovaj je Komentar spoj znanosti i prakse građanskoga (obveznoga) prava. Njegovi su tvorci autori koji se bave jednom i drugom dimenzijom prava i nastoje ih prikladno objedinjavati.
Izvor: www.poslovna-literatura.eu