
Organizacijska klima i kultura spadaju među najvažnije psihosocijalne čimbenike uspješnog funkcioniranja i razvoja organizacija. Stoga u posljednjih tridesetak godina ovi konstrukti sve više zaokupljaju pažnju kako istraživača organizacijskog ponašanja, tako i praktičara koji se bave unapređenjem organizacijske učinkovitosti i optimalnim korištenjem ljudskih resursa. Knjiga je utemeljena na doktorskoj disertaciji i podijeljena u dva dijela. U prvom se najprije zasebno objašnjavaju pojmovi orgnaizacijske klime i kulture: njihova geneza, različiti pristupi njihovu određenju i mjerenju te njihov razvoj i posljedice. Slijedi analiza njihovih sličnosti i razlika, te prikaz modela suparničkih vrijednosti koji nudi prikladan integrativni teorijski okvir za proučavanje i jednog i drugog konstrukta.
Drugi dio knjige skraćeni je prikaz rezultata empirijskog istraživanja organizacijske klime i kulture u okviru teorije suparničkih vrijednosti. Ono je izvedeno u sklopu jednog međunarodnog projekta kojem je glavni cilj bio izrada adekvatnog mjernog instrumenta za mjerenje i usporedbu organizacijske klime i kulture u organizacijama iz različitih zemalja.
Iz sadržaja
Organizacijska klima u kultura – evolucija konstrukata; Organizacijska klima; Organizacijska kultura; Organizacijska klima i kultura: razlike i sličnosti; Model suparničkih vrijednosti; Istraživanje organizacijske klime i kulture u okviru modela suparničkih vrijednosti; Cilj i metoda istraživanja; Rezultati i rasprava; Zaključci i istraživanja.
Izvor: www.nakladaslap.com