MVM i MOL potpisali ugovor o trgovini naftom

MOL Grupa i MVM Grupa sklopile su ugovor o trgovini naftom s ciljem daljnje diverzifikacije opskrbnog energetskog portfelja regije, s posebnim naglaskom na kontinentalne zemlje poput Mađarske i Slovačke.
Zahvaljujući ovom partnerstvu, MOL bi mogao povećati količine alternativne sirove nafte koja se prerađuje u njegovim rafinerijama za 160.000 tona godišnje. Obje će kompanije dopremati sirovu naftu iz kaspijske regije do terminala Ceyhan u Turskoj putem naftovoda Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), odakle će se distribuirati na tržišta MOL Grupe. MOL Grupa već nekoliko godina radi s azerbajdžanskom sirovom naftom. Godine 2020. kompanija je preuzela udio u naftnom polju Azeri-Chirag-Gunashli (ACG), iz kojeg je prošle godine u regiju dopremljeno pet milijuna barela sirove nafte. MVM Grupa ušla je na azerbajdžansko tržište kao investitor 2024. godine, kupnjom petpostotnog udjela u ugovoru o podjeli proizvodnje na plinsko i kondenzatno (sirova nafta) polje Shah Deniz.
Kako bi dodatno diverzificirao opskrbu energentima u regiji, MOL mjesečno kupuje u prosjeku 100.000 barela sirove nafte iz dubokomorskog plinskog polja Shah Deniz u Azerbajdžanu. Komercijalna suradnja između MOL-a i MVM-a predstavlja godišnju količinu koja odgovara otprilike dvama tankerima azerbajdžanske nafte za regiju – uz jedan tanker mjesečno koji MOL već uvozi. Dodatnih 160.000 tona, odnosno 1,2 milijuna barela sirove nafte, čini 1,5 % ukupnog godišnjeg kapaciteta prerade nafte MOL Grupe, uključujući domaću proizvodnju u Mađarskoj te ruske i prekomorske vrste sirove nafte.
MVM Grupa je u proteklom razdoblju poduzela niz koraka u cilju diverzifikacije opskrbe prirodnim plinom za Mađarsku i regiju. Ponosni smo što sada doprinosimo i sigurnosti opskrbe naftom u regiji. Udio MVM-a u polju Shah Deniz nije samo dobra financijska investicija, već i neizravno podržava opskrbu regije energijom, budući da će dio tamo proizvedene nafte stići u srednju Europu. Partnerstvo između MVM-a i MOL-a primjer je uzajamno korisnog logističkog aranžmana dviju najvećih energetskih kompanija u Mađarskoj. Ugovor je u potpunosti usklađen s nacionalnim ciljevima jačanja energetske sigurnosti, kao i sa strategijom MVM Grupe do 2035. godine, izjavila je Réka Martini, direktorica za strategiju i transakcije u MVM Grupi.
MOL je već godinama posvećen diverzifikaciji energetskog portfelja regije. Još prije 2022. godine, kompanija je uložila 170 milijuna američkih dolara u razvoj Jadranskog naftovoda i povezane infrastrukture kako bi se osigurala barem dva održiva pravca opskrbe i tako ojačala energetska sigurnost regije. Od tada, MOL je testirao 14 različitih vrsta alternativne sirove nafte i nastavlja raditi na povećanju tehnološke fleksibilnosti svojih rafinerija.
Stav MOL-a je jasan: što više izvora sirove nafte možemo dopremiti u kontinentalne zemlje regije, to će opskrba gorivom biti sigurnija i pristupačnija. Godinama radimo ne samo na modernizaciji naše rafinerijske tehnologije i infrastrukture, već i na izgradnji diversificiranog portfelja dobavnih izvora. Komercijalni ugovor s MVM-om predstavlja važan korak naprijed u našim nastojanjima te nam omogućuje predvidivo i upravljivo rješenje. Ima još puno toga za učiniti, jer energetska sigurnost regije zahtijeva najmanje dva operativna i komercijalno konkurentna naftovoda za sirovu naftu. Trenutno se Jadranski naftovod ne može smatrati alternativnim opskrbnim pravcem u punom smislu riječi, rekao je Gabriel Szabó, izvršni potpredsjednik MOL Grupe za Rafinerije i marketing.
MOL Grupa već nekoliko godina prerađuje azerbajdžansku sirovu naftu u svojim rafinerijama. U ožujku 2023. kompanija je dopremila pošiljku Azeri Light sirove nafte iz naftnog polja Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) u Azerbajždanu – u kojem je preuzela udio 2020. godine – u svoju rafineriju Slovnaft. Pošiljka od 80 do 90 tisuća tona otpremljena je iz luke Ceyhan u Turskoj te prevezena do Bratislave naftovodom Adria. I prije 2023. godine, rafinerija Slovnaft uspješno je testirala različite vrste sirove nafte s Bliskog istoka i iz kaspijske regije. Ipak, prerada sirove nafte iz vlastitog nalazišta označila je novu i značajnu prekretnicu za kompaniju. U 2024. godini, MOL Grupa je iz polja ACG ukupno uvezla pet milijuna barela azerbajdžanske sirove nafte.
Osim financijskih koristi, međunarodna suradnja dviju najvećih mađarskih energetskih kompanija ima i stratešku važnost, budući da zajednički unajmljeni tankeri izravno doprinose energetskoj sigurnosti Mađarske. PS/SM