Čačić: S ovom Vladom Hrvatska dobila "leadership" i viziju što država treba

Zainteresirani investitori za projekte javno-privatnog partnerstva (JPP) u Hrvatskoj su itekako dobrodošli, jer ova Vlada model JPP-a prepoznaje kao jedan od ključnih instrumenata za ubrzano investiranje u različitim sektorima i rasta investicija u ovoj godini za oko 7,4 posto ili za oko 8 milijardi kuna, istaknuo je ministar gospodarstva Radimir Čačić na konferenciji "Javno-privatno partnerstvo-kanadsko iskustvo".
Podsjetivši da su Kanada, Velika Britanija i neke druge države u JPP, odnosno suradnju države i privatnog sektora za povećanje investicija, a bez velikog opterećenja proračuna, krenule upravo u kriznim vremenima prije 20 i više godina, Čačić je naglasio da u Hrvatskoj već postoji koncept za to, ali se nažalost do sada u zadnjih desetak godina nije realizirao.
S ovom Vladom država je, kako je kazao, dobila i ono što je do sada nedostajalo za razvoj tog koncepta, odnosno 'leadership' i viziju što država treba od JPP-a te stoga odmah i snažno kreće u taj segment i na državnoj i na lokalnoj razini.
Već ove godine, uglavnom po modelu JPP-a, počet će ulaganja u stotine škola, u tijeku je i jedan od najvećih projekata te vrste u Hrvatskoj u Zračnu luku Zagreb, a veliki potencijali su i u drugim sektorima, posebno u energetici, istaknuo je Čačić.
Siguran je i da će hrvatski prostor u iduće četiri godine postati najjači za ulaganje u JPP-u u ovom dijelu Europe, iako, kako je dodao, zna da to tek treba dokazati.
Kanadska iskustva
Iznoseći kanadska iskustva u JPP-u, po kojima je Kanada jedna od najuglednijih u svijetu, predsjednik Kanadskog vijeća za JPP Mark Romoff istaknuo je da je u toj zemlji po tom modelu od početka 1990-ih najviše izgrađivana i unaprijeđena infrastruktura. Imaju dobro razvijenu mrežu regionalnih i lokalnih agencija koje se time bave, pri čemu je izuzetno važna potpora države.
Osnovni model JPP-a po kojem rade je 'projektiraj-financiraj-izgradi-održavaj', pri čemu se vodi računa o transparentnosti i uključivanju mišljenja javnosti te o odabiru najboljih 'igrača' za provedbu projekata, bilo stranih bilo domaćih. Vodi se računa i o vremenu, tako da je prosječni rok od objave poziva za neki projekt do financijske konstrukcije nešto manji od 16 mjeseci, a trenutno je u Kanadi u različitim stadijima provedbe 160 projekata, od čega najviše u sektoru zdravstva i prijevoza.
Registar projekata JPP-a
Ravnatelj Agencije za JPP Kamilo Vrana istaknuo je da je Agencija krajem prošle godine objavila registar projekata JPP-a u Hrvatskoj. U tom su registru samo oni projekti koji ispunjavaju zakonske pretpostavke za JPP i trenutno ih je 30-ak, ali je još važnije da se iz toga vidi da Hrvatska u tome ima dosta iskustva, rekao je. (Hina/jk)
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL