Znanstvenici složni: Više nego ikad prije bitna je održivost poljoprivrede i turizma

Najstarija znanstvenoistraživačka institucija u Hrvatskoj ove godine obilježava 150. obljetnicu postojanja – Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču – povodom čega je održan Znanstveni skup na temu od istraživanja do inovacija. 


Kroz prezentacije gotovo 100 znanstveno istraživačkih radova, uključujući sedam plenarnih znanstvenih predavanja, te brojne usmene i poster prezentacije i predstavljanje projekata, sudionici među kojima su bili znanstvenici iz čak pet zemalja dobili su uvid kako znanstvena i inovativna rješenja mogu doprinijeti rješavanju suvremenih izazova u poljoprivredi i turizmu.

Ravnatelj Instituta Dean Ban istaknuo je kako je danas više nego ikad prije naglasak na održivosti, a uloga Instituta kroz godine se nije mijenjala. Dodao je kako Institut aktivno i uspješno surađuje s lokalnom zajednicom, poljoprivrednicima i gospodarstvenicima kroz pružanje stručne podrške i edukacije: Zahvaljujući uspješnoj suradnji s gospodarstvom, proračun Instituta povećao se za više od 350 posto u odnosu na razdoblje od prije desetak godina, što omogućava daljnje ulaganje u istraživanja, razvoj inovacija i jačanje znanstvene infrastrukture.

Akademik Ferdo Bašić ispred Akademije znanosti i umjetnosti poručio je kako će Akademija nastaviti pružati podršku u radu Instituta u znanstvenom razvoju Istre, ali i ostatka Hrvatske: Institut je tijekom desetljeća prerastao u središnju znanstvenu instituciju koja uspješno spaja tradiciju s izazovima suvremenog doba. Njegov značaj u očuvanju autohtonih sorti, razvoju održivih praksi i doprinosu znanstvenim politikama čini ga jedinstvenim ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi.

Sandra Zokić, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva dodala je kako se Institut može ponositi impresivnim znanstvenim rezultatima, vrhunskim laboratorijima i međunarodnim projektima. 

Na Institutu je danas zaposleno 80 djelatnika, od čega 30 doktora znanosti, uključujući 22 znanstvenika i sedam viših asistenata kao i 15 asistenata, studenata poslijediplomskog doktorskog studija. S više od 200 znanstvenih radova u posljednjih pet godina, Institut se svrstava među vodeće akademske institucije u Hrvatskoj na osnovi broja radova, a na njegovom imanju čuvaju se vrijedne kolekcije u okviru nacionalne banke gena biljaka koje uključuju vinovu lozu, kontinentalno i mediteransko voće, uključujući maslinu te ljekovito i aromatično bilje. Također, Institut je vodeća institucija za kolekciju povrća na nacionalnoj razini.

Ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih Hrvoje Meštrić istaknuo je kako se Institut razvio u jednu od vodećih znanstvenih institucija u Hrvatskoj. Dodao je kako se unatrag nekoliko godina u istraživanje i razvoj uložilo više od milijardu eura što čini 1,39 posto BDP-a: U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti Vlada Republike Hrvatske osigurala je 320 milijuna eura za istraživačke projekte, u sklopu programa Konkurentnost i kohezija predviđeno je 340 milijuna eura za istraživanje i razvoj, sredstvima Svjetske banke planiran je iznos od 106 milijuna eura, ali i financiranja u sklopu programa drugih ministarstava. Ovakvim načinom financijske podrške idemo k ostvarenju cilja izdvajanja sredstava za istraživanje i razvoj do 2030. godine od tri posto BDP-a, što predstavlja nacionalni strateški cilj.

Gradonačelnik Poreča Loris Peršurić  istaknuo je kako Grad Poreč već dugi niz godina razvija uspješnu suradnju s Institutom i znanstvenom zajednicom: Zajedno radimo na tome da naš grad bude primjer sinergije između lokalne uprave, obrazovnih institucija i znanstvenih stručnjaka, a sve s ciljem stvaranja održive zajednice.

Istarski župan Boris Miletić naglasio je važnost nastavka suradnje s Institutom: Bez znanstvene podrške naši lokalni, autohtoni proizvodi ne bi mogli dosegnuti razinu kvalitete koju danas imaju. Upravo zahvaljujući inovacijama i primjeni novih tehnologija podižemo standarde proizvodnje i osiguravamo konkurentnost na zahtjevnom svjetskom tržištu. Ulaganje u kvalitetu proizvoda nije opcija, već imperativ, a Istarska županija će i dalje sustavno podupirati takav razvoj kroz partnerstva sa znanstvenom zajednicom.

U sklopu Instituta nalazi se bogato pokusno poljoprivredo imanje koje znanstvenicima služi kao moderan laboratorij na otvorenom u sklopu kojeg se provode istraživanja iz vinogradarstva, vinarstva, maslinarstva, povrćarstva i voćarstva. Uz to, Institut ima vrhunski opremljene laboratorije, a neki od njih su među najboljima u Hrvatskoj i usporedivi su s vodećim svjetskim laboratorijima. Posebno se ističu Vinarski i Prehrambeno-biotehnološki laboratorij, koji su ovlašteni i akreditirani za analizu vina, jakih alkoholnih pića i maslinovog ulja. U sklopu tih laboratorija djeluju i stručna povjerenstva za senzorno ocjenjivanje, koja provode službene kontrole kvalitete proizvoda.

Obilježavanje 150. obljetnice Instituta provodit će se tijekom cijele 2025. godine kroz organizaciju brojnih aktivnosti. Djelatnici Instituta organizirat će razna događanja za različite ciljne skupine – od djece osnovnoškolske dobi, srednjoškolaca i studenata do poljoprivrednika, zainteresiranih građana te projektnih partnera iz različitih europskih država  i svijeta, kao i drugih znanstveno-istraživačkih institucija i poslovnih partnera Instituta.

Više informacija o Znanstvenom skupu kao i Institutu za poljoprivredu i turizam možete pronaći na poveznici: http://www.iptpo.hr/index.php?lang=hr  PS/SM