Predstavljen novi vizualni identitet Hrvatskog deflimpijskog odbora: Mi ne čujemo. Mi osjetimo.

Hrvatski deflimpijski odbor koji je donedavno djelovao pod imenom Hrvatski sportski savez gluhih predstavio je svoj novi vizualni identitet koji je razvijen s jednom od najcjenjenijih hrvatskih agencija Bruketa&Žinić&Grey.
Glavni cilj nove strategije, koja osim promjene imena podrazumijeva i promjenu vizualnog identiteta izgradnja je razumijevanja o bitnosti sporta za osobe s oštećenjem sluha i poziv široj javnosti da postane dio njihovog pokreta. Osnovna ideja počiva na sustavu vrijednosti Hrvatskog deflimpijskog odbora prema kojem je sport više nego samo igra - sport je snaga. Snaga pomoću koje razvijamo samopouzdanje i pouzdanje u druge te dobivamo priliku da sebi i svijetu pokažemo tko smo i što možemo postati - ne samo kao sportaši, nego kao ljudi.
Središnja poruka “Mi ne čujemo. Mi osjetimo.” (engl. “We don’t hear. We feel.”), izlazi iz fizikalnog razumijevanja zvuka koji putuje kao vibracija koju osobe s oštećenjem sluha mogu osjetiti, što je osjetio svatko tko je ikada bio na nekom bučnom koncertu. Budući da je sport sam po sebi pun emocija racionalna i emocionalna priča spojene su u poruci koja poziva širu javnost da na sportskim događajima kao što su Deaflympics, odnosno Deflimpijske igre, podrži naše sportaše. Možda oni neće čuti njihovo navijanje, ali će ga osjetiti.
Novi vizualni identitet Hrvatskog deflimpijskog odbora temelji se na vizualnom prikazu zvučne vibracije kroz dinamičan logotip kontroliran zvukom. Transformira se iz kratice institucije – HDO – u apstraktnu ilustraciju zvučnog vala te tako služi i kao svojevrsni alat u dočaravanju zvučnih vibracija svim deflimpijcima, ali i ostalima koji ih ne mogu doživjeti. Najglasniji, tj. najdistorziraniji ekstremi slova oblikovani su kako bi se koristili i kao popratne ilustracije koje kroz sve kanale komunikacije prenose ideju dobrih vibracija. Uz boje preuzetih s hrvatske zastave i sportskim fotografijama s prikazima trenutaka u kojima nastaju fizičke vibracije (udarac lopte, start utrke, kontakt tijela...), postignuta je vibrantna i optimistična vizualna atmosfera usmjerena mladim sportašima.
Naime, na promjenu imena i loga Hrvatski deflimpijski odbor odlučio se iz dva razloga. Prvi je potreba da se institucionalno izjednače s Hrvatskim olimpijskim i paraolimpijskim odborom gdje po zakonu o sportu i pripadaju kao jedna od krovnih sportskih organizacija u Hrvatskoj čiji se članovi natječu na jednima od triju olimpijskih igara. Često se događalo da ih šira javnost povezuje s parasportom pa se na ovaj način htjela stvoriti i jasnija distinkcija između ta dva sporta. Drugi razlog jest činjenica da je sve manje potpuno gluhih osoba koje koriste isključivo znakovni jezik, a istodobno sve više osoba s velikim oštećenjem sluha kojima je od najranije dobi olakšan život uslijed kontinuiranog napretka i rasta medicine i tehnologije. Iz tog razloga riječ “gluhih” u prethodnom nazivu često je zbunjivala javnost i sportaše. Sada svako dijete i sportaš s oštećenim sluhom od 55 decibela na oba uha može postati olimpijac, odnosno u ovom slučaju - deflimpijac.
Hrvatski deflimpijski odbor odabrao je i novi slogan pa će tako „Povezani u sportu, jači u životu“ postati njihov moto kojim će lakše ostvariti svoju misiju, a to je inkluzija gluhih u širu zajednicu kroz sport. PS/SM