Peti Greencajt festival inspirirao tisuće posjetitelja

Peto izdanje Greencajt festivala, održano od 21. do 23. svibnja na Zagrebačkom velesajmu, okupilo je preko 3000 posjetitelja tijekom tri dana ispunjena s više od 30 predavanja, panela i inspirativnih priča. 


Više od 60 predavača, stručnjaka iz regije i svijeta, govorilo je o ključnim izazovima i rješenjima za održivu budućnost – uz jasan zajednički zaključak: održivost više nije opcija, već zajednička odgovornost.

Od inspiracije do konkretnih promjena

Zadnji dan Greencajta chef Nick Curtin vlasnik restorana s Michelinovom zvjezdicom za održive prakse, u svom masterclassu From Waste to Worth: Masterclass from Denmark!, predstavio je filozofiju plot dininga – gdje svako jelo priča priču o porijeklu, održivosti i odgovornosti. 

U Alouetteu vjerujemo da održivost nije samo pitanje planeta, već prije svega – ljudi. To je briga, razumijevanje i podrška koju svakodnevno živimo. Naš model počiva na četiri stupa: svrsi, planetu, ljudima i profitu. Suradnjom s lokalnim farmerima, radom u skladu sa sezonom i potpunim iskorištavanjem namirnica gradimo sustav u kojem svi dobivaju – farmeri, gosti, planet i naši zaposlenici, rekao je Curtin.

Na panelu Dalmatinska marenda, slavonska crna svinja, istarske masline powered by Hrvatska turistička zajednica, Cristina Vojić Krajcar, marketing manager Turističke zajednice Istarske županije, i Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije, razgovarale su o autentičnosti kao temeljnom principu održivog turizma i važnosti povezivanja lokalne hrane, kulture i identiteta. 

Snažnu poruku publici uputili su i sudionici panela “Rethink Food: The Taste of Zero Waste” – Daniel Šitum (Kaufland), prof. Niels Heine Kristensen, Elena Wolsperger Dolezil (Dukat) i Antonio Matušan (Crumbs.hr) – predstavivši prakse u kojima se hrana promatra kao resurs, a ne otpad.

Najinspirativnije priče ovogodišnjeg Greencajta

Greencajt je i ove godine okupio niz međunarodnih lidera i inovatora koji su podijelili svoja znanja i vizije o održivoj budućnosti. Jedno od najzapaženijih predavanja održala je britanska aktivistica, poduzetnica i bivši supermodel Lily Cole, koja je govorila o povezanosti ekologije, ljudskih prava i društvenih promjena, naglašavajući važnost osobne odgovornosti u vremenu globalnih kriza. Inspirativno predavanje održala je i Sara Riis-Carstensen, globalna stručnjakinja za brend strategiju i bivša kreativna direktorica LEGO-a, u kojem je opisala put transformacije ovog legendarnog brenda prema održivom poslovanju. 

Christoph von Toggenburg govorio je o ulozi empatije i društvene odgovornosti u održivom liderstvu. Brett StClair prikazao je kako umjetna inteligencija može pridonijeti razvoju učinkovitijih i otpornijih sustava. Damiano Cerrone, europski urbanist i inovator, predstavio je gradove budućnosti oblikovane po mjeri čovjeka. Ditte Revsbæk Hansen, globalna direktorica održivosti JYSKa, izložila je skandinavski model primjene održivosti u maloprodaji. Christophe Hansen, zastupnik u Europskom parlamentu, približio je novu europsku strategiju održive poljoprivrede i prehrambene sigurnosti, a danska eko-influencerica Signe Wenneberg podsjetila je publiku da održivost počinje s pojedincem – kroz svakodnevne odluke koje oblikuju zajedničku budućnost.

Ove godine lansiran je prvi Greencajt Film festival, održan u partnerstvu s Raiffeisen bankom. Tijekom dva dana, čak 80 pažljivo odabranih dokumentarnih i autorskih filmova približilo je publici globalne ekološke izazove, inovativna društvena rješenja i inspirativne priče pojedinaca koji mijenjaju svijet.

Ključna poruka petog izdanja Greencajt festivala je da održivost nije prolazan trend, već jedini održiv put naprijed – onaj koji zahtijeva suradnju, ravnotežu i dugoročnu predanost svih dijelova društva. U vremenu ubrzanih klimatskih, društvenih i tehnoloških promjena, ključni su otvoren dijalog, zajedničko traženje rješenja i konkretno djelovanje. Greencajt ostaje upravo to – prostor u kojem ideje postaju inicijative, a riječi prerastaju u djela. PS/SM