MMF: Strauss-Kahn upozorio da valutni ratovi štete globalnom gospodarstvu

Valutne bitke koje se vode diljem svijeta riskiraju podrivanje globalnog gospodarstva, upozorio je u četvrtak izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahn.
MMF je odgovarajući forum za pomake u rješavanju napetosti oko valuta, uključujući i pridobijanje Kine da povisi vrijednost svoje podcijenjene valute, rekao je Strauss-Kahn na brifingu za novinare, dan uoči početka godišnjeg zasjedanja MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.
Strauss-Kahn je podržao poziv američkog ministra financija Timothya Geithnera na brže podizanje vrijednosti kineskog juana, kao jedan od uvjeta za provedbu reforme upravljanja MMF-om u kojoj bi više glasova dobila Kina i druga nova gospodarstva.
Čelnik MMF-a najavio je pokretanje "inicijative za sustavnu stabilnost" kako bi se izgradio međunarodni konsenzus o valutnim politikama.
U srijedu je u govoru u Brookings institutu Timothy Geithner optužio Kinu da izaziva globalni valutni rat u kojem se zemlje natječu da devalviraju svoje valute kako bi bile izvozno konkurentnije, jer tečajnu stopu juana presporo prilagođava tržišnoj vrijednosti.
Paul Krugman i drugi američki ekonomisti već dugo optužuju Kinu da umjetno drži potcijenjen juan, s čime postiže isti učinak kao da subvencionira svoj izvoz, a s carinama otežava uvoz.
Posljednjih su tjedana Japan, Južna Koreja i Brazil intervenirali na tržištima kako bi spriječili rast ili smanjili vrijednost svojih valuta.
Strauss-Kahn je ocijenio kako danas nije pravo vrijeme za sporazum o valutama među vodećim svjetskim gospodarstvima, jer je globalna ekonomija postala preširoka i preraznovrsna da bi on djelovao.
Godine 1985., skupina sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta G-7, postigla je tzv. 'Plaza sporazum' o koordiniranoj deprecijaciji američkog dolara prema japanskom jenu i njemačkoj marki, koji se pokazao uspješnim.
Danas smo u različitom vremenu - rekao je Strauss-Kahn na pitanje bi li nova verzija 'Plaza sporazuma' pomogla u ublažavanju napetosti koja okružuje valutne politike.
Valutne politike bit će jedna od ključnih tema razgovora na trodnevnom jesenskom zasjedanju MMF-a i Svjetske banke, zbog zabrinutosti da neke zemlje žele zadržati svoje tečajne stope slabijima na račun drugih. Brazilski ministar financija Guido Mantega prošloga je tjedna to nazvao "ratom valuta".
Strauss-Kahn je rekao da će MMF nastojati ublažiti napetosti, ali ne i kroz formalni valutni sporazum. Nisam siguran da postoji raspoloženje za novi Plaza sporazum - kazao je.
Umjesto toga, Strauss-Kahn i njegov prvi zamjenik John Lipsky su kao na bolje dugoročno rješenje ukazali na nastojanje skupine 20 najvećih svjetskih gospodarstava G-20 da se koordiniraju ekonomske politike među članovima u čemu valute imaju jedno od središnjih mjesta. (Hina)