
Damir Škaro sintetizirao je vlastita iskustva s pet Olimpijskih igara na kojima je aktivno sudjelovao (1980. Moskva, 1984. Los Angeles, 1988. Seoul, 1992. Barcelona i 1996. Atlanta) gledajući ih tada kao sportaš, a sada kao analitičar ekonomike sporta. Knjiga se bavi evolucijom financiranja velikih sportskih priredbi, poglavito olimpijskih igara.
Evoluciju Olimpijskih igara, od natjecanja najboljih amatera do borbe izvrsnih profesionalaca iz svih dijelova ovog našeg globaliziranog svijeta, maestralno se osvjetljavaju u ovoj knjizi na temelju cost-benefit analize Olimpijskih igara od 1960. godine na ovamo. Vremenske serije koje su stvorene trajna su vrijednost, koja će biti nezaobilazno štivo za sve one koji budu pripremali velike sportske događaje u našoj zemlji.
Olimpijske igre izvanredan su svjetski športski i kulturološki fenomen i događaj sam po sebi. Igre ne trebaju veliki uvod u pojašnjenje ugleda koji uživaju i oduševljenje koje neminovno mladost i radost napora na desetke tisuća sportaša koji sudjeluju. Ono što posebno pobuđuje pažnju jest činjenica da igre po svojoj složenosti i uvjetima organizacije uvijek iznova potvrđuju investiciju ogromnog znanja onih koji ih planiraju, organiziraju i naposljetku analitički promišljaju njihov učinak.
Knjiga je sjajan primjer ekonomskog pristupa novim fenomenima nastalim rastućom globalizacijom svijeta i sve većim blagostanjem čovječanstva (pri kojem se sve više smanjuje vrijeme provedeno na radnim mjestima, a sve je više slobodnog-dokoličarskog).