Poražavajuće: Čak 72 posto hrvatskih kućanstava nema dovoljne prihode

Analiza kretanja prihoda i rashoda u kućanstvima u Hrvatskoj prošle godine ukazuje na nedostatne prihode kod gotovo tri četvrtine kućanstava, pokazalo je istraživanje centra Gfk.
U 2011. godini jedno prosječno hrvatsko kućanstvo raspolagalo je mjesečno s oko 6.610 kuna (oko 890 eura) ili, na razini godine to iznosi ukupno oko 79.326 kuna (oko 10.676 eura).
Najmanji prihodi u Slavoniji
Prihodi su najviši u Zagrebu – oko 7.690 kuna, te Istri, Primorju i G. Kotaru – oko 7.155 kuna, a najmanji u Slavoniji – 5.528 kuna. S druge strane, prema subjektivnoj procjeni ispitanih, potrebni prihodi za zadovoljenje osnovnih troškova / potreba obitelji trebali bi iznositi u prosjeku mjesečno oko 8.824 kune (oko 1.187 eura ) ili, na primjer, za četveročlanu obitelj to iznosi oko 11.242 kune mjesečno.
Razlika veća od 2.200 kuna
Razlika između potrebnih i ostvarenih prihoda (na bazi svih anketiranih kućanstava) iznosi u prosjeku oko - 2.214 kuna ! Dakle, potrebni prihodi u prosjeku bi trebali biti veći za oko 33% od ostvarenih.
No, ima i onih kućanstava kojima ostvareni prihodi pokrivaju potrebe ili su i veći: oko 8 posto kućanstva ima prihode veće od potrebnih, dok 17 posto kućanstava ima "točno koliko im treba", a 72 posto kućanstava ostvaruje prihode niže od potrebnih.
Usporedi li se ostvarene i potrebne prihode kod kućanstava koja nemaju dovoljno, raspoloživih sredstava, dolazi se do podatka da bi u prosjeku njihova potrebna primanja trebala biti čak 64% veća od sada ostvarenih (prosječan udio razlike ostvarenih i potrebnih prihoda u ostvarenim prihodima).
Najviše se troši na hranu i piće
Najviša pojedinačna stavka u kućnom budžetu i dalje otpada na hranu i piće –oko 29%. Doda li se tome i troškove stanovanja proizlazi da 48% svojih prihoda kućanstva troše na zadovoljenje samo osnovnih egzistencijalnih potreba. (PS/JK)