U knjizi autor potpuno istražuje odnose između kvalitete upravljanja proračunskim sustavom i fiskalnih pokazatelja na primjeru četiriju zemalja središnje i istočne Europe (Mađarske, Češke Republike, Slovenije i Hrvatske).
Knjiga Kako da javne financije zaista budu javne? govori o razvoju fiskalne transparentnosti i odgovornosti vlasti na području javnih financija u tri tranzicijske zemlje: Hrvatskoj, Makedoniji i Ukrajini.
Kolika je gornja granična stopa poreza na dohodak? Je li obveznik poreza na dobit fizička ili pravna osoba? Koje su stope PDV-a? Zašto se uvode trošarine? Koja su izuzeća od plaćanja poreza na promet nekretnina? Koliko iznosi hrvatski javni dug? Tko može uvoditi prirez poreza na dohodak?
Riječ je o izvornome znanstvenom djelu koje je suvremenim pristupom velik doprinos proučavanju i analizi tema iz javnih financija, to više što je u Hrvatskoj nedostajala knjiga u kojoj su sustavno obrađene teme s podučja fiskalnih odnosa središnje vlasti i nižih razina vlasti.
Knjiga obrađuje pojam i nužne operativne poslove vezane za konvertibilnost valuta od modaliteta uvođenja konvertibilnosti do konvertibilnosti hrvatske valute.
Ti modaliteti su brojni i posljedice ulaze u svaku poru gospodarskog života svake zemlje.
Knjiga je nastala iz potrebe da studenti i praktičari koji rade na području javnih financija dobiju stručni i znanstveni priručnik koji će moći koristiti u svakodnevnom radu.
IZRAZITA SUVREMENOST, SVE POJAVE IZ PODRUČJA TEORIJE I PRAKSE JAVNIH FINANCIJA!