
Priručnik Propisi u poslovanju turističkih agencija drugi je u nizu priručnika koji su nastali u suradnji Udruge hrvatskih putničkih agencija i Hrvatske zajednice računovođa i financijskih djelatnika. Kao što je to bio slučaj s izdanjem Porezi u praksi turističkih agencija i ovaj priručnik je tiskan uz potporu Ministarstva turizma Republike Hrvatske. Tako je nastavljena dobra praksa objavljivanja stručnih tekstova koji su vezani uz specifičnosti poslovanja turističkih agencija. Ovoga puta, tim stručnih suradnika UHPA-e i HZRIF-a nastojao je s teorijskog i praktičnog aspekta obraditi najvažnija pitanja primjene propisa u poslovanju turističkih agencija. Složenost pravnih odnosa između turističkih agencija i potrošača, te turističkih agencija i neposrednih pružatelja usluga svakako zahtijeva dužnu pažnju u svakodnevnom poslovanju turističkih agencija. Istovremeno, česte izmjene i dopune zakona i podzakonskih akata dodatno otežavaju upoznavanje i razumijevanje pojedinih odredbi važećih propisa. Nažalost, u procesu formalnog obrazovanja često se zanemaruje ili površno obrađuje pitanje primjene propisa u poslovanju turističkih agencija, a nerijetko i prava u turizmu općenito. To ne ostavlja izbor zaposlenima u turističkim agencijama ili onima koji to žele postati, nego da potrebne kompetencije stječu kroz informalne i neformalne oblike stjecanja znanja. Zbog svih ovih razloga, još je i veći značaj izdavanja priručnika Propisi u poslovanju turističkih agencija.
U prvom dijelu ovog priručnika obrađena su općenita pitanja osnova prava i osnova prava u turizmu s ciljem definiranja osnovnih pojmova i izvora prava. Slijede poglavlja koja ističu značaj zaštite potrošača i odgovornosti za štetu u turizmu općenito, ali i u poslovanju turističkih agencija. U poglavlju o statusnim oblicima pružanja usluga turističkih agencija obrađene su teme vezane uz osnovna statusna pitanja osnivanja i poslovanja turističkih agencija. Detaljnije odredbe koje reguliraju specifičnosti rada i pružanja usluga u skladu sa Zakonom o pružanju usluga u turizmu i Zakonom o zaštiti potrošača, inspekcijski nadzor, upravne i kaznene mjere, pojašnjene su u središnja tri poglavlja ovog priručnika. Potom se u posebnom poglavlju obrađuju najčešći ugovori koje turistička agencija sklapa s potrošačima, ali i s različitim pružateljima usluga u turizmu. Na samom
kraju nalazi se izbor stajališta Ministarstva turizma temeljem Zakona o pružanju usluga u turizmu i dva primjera zapisnika o inspekcijskom nadzoru.
I pri izradi ovog priručnika pokazalo se da još uvijek postoje dvojbe oko tumačenja pojedinih odredbi nekih propisa. Međutim, sasvim je sigurno da spoznaje koje ovaj priručnik donosi, povećavaju razinu razumijevanja prava i obveza turističkih agencija u praktičnoj primjeni važećih propisa. Zato vjerujemo da će ovaj jedinstven priručnik pomoći mnogim turističkim agencijama u njihovom svakodnevnom poslovanju.
Izvor: www.rif.hr