Trošak programa spašavanja američkih kompanija manji no što se procjenjivalo

Američko ministarstvo financija sada prognozira da će golemi plan spašavanja koji je prije dvije godine pokrenula vlada u Washingtonu kako bi se sanirale financijske institucije i automobilska industrija stajati puno manje nego što se prvotno prognoziralo.
U izvješću američko je ministarstvo procijenilo da će nakon dovršetka programa i povrata novca koji još duguju kompanije koje su u njemu sudjelovale ukupan trošak za američke porezne obveznike iznositi približno 50 milijardi dolara.
Prema prvotnim procjenama kongresnog Odbora za proračun program za otkup problematične imovine i pomoć, skraćenog naziva TARP, trebao je stajati porezne obveznike 350 milijardi dolara.
Kako navode u ministarstvu, TARP je polučio bolje rezultate no što se očekivalo. Ministarstvu će donijeti dobit temeljem ubrizganih milijardi dolara na financijsko tržište, dok će gubitci najvećim dijelom proizići iz ulaganja u automobilsku industriju i temeljem programa pomoći za kućevlasnike radi sprečavanja gubitka nekretnine zbog nemogućnosti otplate kredita, kaže se dalje u izvješću.
Bushova administracija progurala je program TARP u Kongresu 2008., rezerviravši iznos od gotovo 700 milijardi dolara za spas financijskog sektora, čiji su rizični krediti i druge prakse čitavog niza kompanija potaknuli potrese na tržištima kredita i doveli do ozbiljne recesije u širem gospodarstvu.
Obamina administracija kasnije je navedenim programom obuhvatila i posrnulu automobilsku industriju i time pomogla da se na životu održe divovi te industrije General Motors i Chrysler. (Hina)