Britanski regulator predložio reformu libora

Kamate za međubankovne pozajmice na londonskom tržištu više ne odgovaraju svrsi i treba ih promijeniti ili pronaći drugo rješenje, kazao je u petak britanski regulator, iznoseći prijedloge koji bi trebali obnoviti njihovu vjerodostojnost.
Preliminarna analiza Agencije za financijske usluge prvi je konkretan korak u smjeru reforme libora nakon skandala s namještanjem njihove vrijednosti koji je pogodio banke širom svijeta i narušio ugled regulatora na obje strane Atlantika.
Postojeća struktura i upravljanje liborom više ne odgovaraju svrsi, potrebna je reforma, zaključio je izvršni direktor FSA Martin Wheatley u jednom govoru u Londonu.
Stroža regulativa za ključnu kamatu za međubankovne pozajmice mogla bi se primijeniti i na indekse tržišta dionica i na one za cijene ključnih roba poput nafte i zlata, dodao je.
Kamata za međubankovne pozajmice na londonskom tržištu (libor) utječe na široku lepezu financijskih transakcija, od plaćanja kreditnim karticama do složenih izvedenih financijskih proizvoda a njezina je vjerodostojnost narušena kada se otkrilo da su banke koje je određuju manipulirale njezinom vrijednošću.
FSA je napravila analizu nakon što su britanski i američki regulatori kaznili britansku banku Barclays novčanom kaznom čiji je ukupni iznos premašio 450 milijuna dolara zbog namještanja libora. S prijetnjom novčane kazne suočava se i Royal Bank of Scotland.
Wheatley je u svojim prijedlozima nedvosmisleno naglasio da bi se u pojedinim slučajevima trebale koristiti alternative liboru. Ujedno je predložio različitu metodu izračuna te ključne kamatne stope za međubankovne pozajmice. (Hina/sh)