Platit će carinu na uvoz vlastite šećerne repe?

Kao što se i očekivalo, uredba srpske vlade o zabrani izvoza šećerne repe, suncokreta i soje, donesena s namjerom da se osiguraju sirovine za prerađivačku industriju i stabilnost na tržištu u opskrbi šećerom i jestivim uljem, izazvala je reakcije hrvatskih šećerana.

One su još u vrijeme sjetve s proizvođačima dogovorile kupnju šećerne repe sa 8000 hektara, što predstavlja 12 posto površina zasijanih tom poljoprivrednom kulturom.

Tvornica šećera Osijek ima vlastitu proizvodnju u Vojvodini, a sad bi, piše Glas Slavonije, šećerana na uvoz vlastite šećerne repe morala platiti carinu. Po svemu sudeći uredba srpske vlade tumači se preširoko.

Zabrana izvoza šećerne repe odnosi se na cjelokupnu proizvodnju bez obzira je li prethodno ugovoren njezin izvoz ili je proizvedena u vlastitom aranžmanu. Prema sporazumu Cefta, kojega je Hrvatska član sve do prijama u Europsku uniju, između potpisnica ne postoji obveza plaćanja carine jer je riječ o slobodnoj trgovini.

Srbija na temelju toga ne može tražiti da uvoznici šećerne repe iz Hrvatske plaćaju carinu. Ovdje, međutim, nije riječ o izvozu za koji Srbija traži plaćanje carine, već o zabrani izvoza.

Mnogo nade polaže se u eventualni dogovor ministara poljoprivrede dviju zemalja, Tihomira Jakovine i Gorana Kneževića, koji bi se trebali susresti na svjetskom prvenstvu orača koje se ovih dana održava u Biogradu na Moru, piše poslovni.hr. (sh)