Novi trend: Shareconomy - razmjena stanova, automobila i strojeva

Taj trend već slijede poljoprivrednici, turisti, vozači i kućni majstori. Oni dijele strojeve, stanove i automobile. Internet dodatno olakšava dijeljenje i razmjenu, a korisnika tih usluga je sve više.

Imali smo čak i pogled na more, oduševljeno priča Thomas Kohlmann. Ovaj novinar zaposlen na Deutsche Welleu do sada je već nekoliko puta mijenjao svoj stan u Kölnu za stan u inozemstvu. Četiri tjedna u južnoj Italiji, u privatnom stanu umjesto u standardiziranoj hotelskoj sobi.

I to sve za samo 140 eura, koliko stoji godišnje članstvo na portalu homelink.de, specijaliziranom za privatne zamjene stanova i kuća. Kohlmann je sa svojom obitelji na taj način već boravio i u Kaliforniji i u Francuskoj.

 Britta Majer i njezin suprug dijele automobil s jednom prijateljicom. To je jednostavno fantastično, kaže Britta Majer. Ona je već neko vrijeme koristila i usluge profesionalnog posrednika za tzv. carsharing, no ističe da je to bilo preskupo ako se automobil željelo koristiti i za dulja putovanja.

Sada njezina prijateljica auto vozi preko tjedna, a supružnici Majer preko vikenda. S obzirom na kronični nedostatak parkirnih mjesta u Kölnu to je povoljno za sve nas, objašnjava Britta Majer.

Thomas Kohlmann i Britta Majer već odavno nisu pojedinačni slučajevi. Jer, dijeljenje i razmjena predmeta su sve popularniji. To je posebno zanimljivo kada je riječ o tvrtkama, kaže Michael Kuhndt, direktor Instituta za istraživanja potrošnje CSCP: Poduzeća često imaju strojeve koje ne koriste stalno. Zašto ih onda ne bi dijelili s drugima i tako smanjili troškove?

Za jednog poljoprivrednika je kupovina kombajna financijski teško izvediva, no ako se udruži s nekoliko susjednih imanja, onda je sve moguće. Statistički gledano, bušilica se prosječno koristi ukupno 13 minuta tijekom njezinog radnog vijeka.

Zašto bi onda svatko trebao imati po jednu? Na kraju krajeva, i automobili obično 23 sata dnevno stoje na parkiralištu.

Trend dijeljenja i razmjene u Europu je stigao iz Sjedinjenih Država i Australije. Prema procjenama Michaela Kuhndta, u Njemačkoj u međuvremenu oko 200 tvrtki nudi svoje usluge na tom području. Naravno, sve bi to u tolikoj mjeri bilo teško izvedivo bez interneta, piše dw.de.

Početkom 2011. godine u Njemačkoj je bilo registrirano 190.000 korisnika tih usluga. U praksi se za taj trend već uvriježio pojam shareconomy. (sh)

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter